Asi už niet človeka, ktorý by si nevšimol, ako veľmi sa zhoršila kvalita životného prostredia na našej planéte. Znečistený je vzduch ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme, jedlo, ktoré jeme. Žijeme spotrebným životom, neustále nakupujeme veľké zásoby jedla, oblečenia, elektroniky, plytváme energiami a zdrojmi surovín, ktoré nie sú nevyčerpateľné. Pritom sa divíme, ako veľmi sa nám zhoršuje zdravotný stav, čo ale priamo súvisí s kvalitou prostredia, v akom žijeme. Tým, že sa produkuje extrémne množstvo plastov, vzniká aj odpad, ktorý nazývame mikroplasty.
Čo sú to mikroplasty?
Mikroplasty sú častice plastov menšie ako 4-5 mm. Vznikajú rozkladom plastov a práve vďaka svojej veľkosti sa dokážu dostať do vody aj pôdy, čím sa pre ľudstvo stávajú nebezpečné. Mikroplasty delíme na primárne a sekundárne. Primárne mikroplasty sa vo veľkom nachádzajú v kozmetike, textilných výrobkoch, zubných pastách a aj v pracích prostriedkoch. Sú cielene vyrábané, v zubnej paste majú napríklad čistiaci a abrazívny účinok, v sprchových géloch sú vo forme pílingových častíc. Sekundárne mikroplasty vznikajú odieraním väčších kusov, napríklad opotrebením pneumatík, rozkladaním plastových produktov. Najväčšie nebezpečenstvo mikroplastov je práve ich malá veľkosť, je prakticky nemožné ich odstrániť z prostredia. Tým, že sa mikroplasty dostávajú do vody aj pôdy, ktorú potom opäť konzumujeme my ľudia, dostávajú sa do nášho organizmu, kde sa ukladajú a po čase môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.
Riešením je zákaz používania primárnych mikroplastov a obmedzenie používania plastových produktov
Len veľmi ťažko sa nachádza riešenie čo sa týka mikroplastov. Jedným z nich je určite aj zákaz pridávania mikroplastov do kozmetických výrobkov, čím by sa mohla odbúrať aspoň časť ich množstva v prírode. Taktiež by sme každý mali obmedziť používania a nakupovanie jednorazových plastov a opäť sa vrátiť k prírodným materiálom. Každý z nás môže napríklad prestať kupovať balenú vodu v plastových fľašiach, nakoľko aj tam sa nachádzajú mikroplasty. Určite by sme sa mali všetci zamyslieť, ako pomôcť našej planéte v boji s mikroplastami, kým nebude už veľmi neskoro a najmä by nám nemalo byť ľahostajné, čo zanecháme našim potomkom. Ak by ste sa chceli o téme mikroplastov dozvedieť viac, navštívte stránku https://upcycle.sk/