Záhradný domček ako celoročné bývanie?

Už ste niekedy rozmýšľali nad záhradným domčekom ako nad celoročným bývaním? Prečo nie? Záhradné domčeky sú na trhu v rôznej podobe, z rôznych materiálov a za rôzne ceny. Veľa ľudí má k dispozícii pozemok, ale nemá peniaze na to, aby si na ňom postavili dom. Alebo nie je pozemok vybavený dostatočným stavebným povolením. A tu je skvelá príležitosť pre záhradné domčeky.

Klasické využitie záhradných domčekov spočíva vo funkciách ako skladisko náradia, dom na oslavy, domček pre deti alebo len hobby miestnosť. Toto sú štandardné možnosti využitia. Bývať v záhradnom domčeku celý rok môže byť lákavé, no spojené sú s tým určité výhody, ale aj nevýhody.

Medzi prvú nevýhodu patrí to, že záhradné domčeky stoja väčšinou na pozemku, ktorý nie je stavebný. A tým pádom nemáte prístup k službám ako je úplne obyčajná pošta. Toto sa však dá odstrániť zriadením pobox-u na najbližšej pošte. Iná nevýhoda je, že nie každá záhrada je vybavená postačujúcimi inžinierskymi sieťami. Na toto by ste mali dbať viacmennej prioritne. Toto zahŕňa prístup k vode, elektrine a samozrejme ku kanalizácii. Ak by ale aj táto podmienka bola splnená, tak potom vám stačí už len vybrať si správny záhradný domček. Záhradné domčeky môžeme nájsť aj také, ktoré sú pripravené na pripojenie inžinierskych sietí.

Od záhradného domčeku ku skutočnému bývaniu

Pokiaľ vás vyššie spomínané neodradilo, tak tu nájdete základné kroky ako premeniť záhradné domčeky na skutočné bývanie. Ako prvý krok je mať pevný stavebný základ. Pokiaľ chcete v domčeku aj skutočne bývať, tak musí mať betónovú dosku. Tu si tiež dajte pozor na legislatívu, ktorej podliehajú aj záhradné domčeky. Hlavne, keď sa nachádzate v záhradkárskej osade – pôdorys nesmie prekročiť určitú veľkosť. Ako druhé a veľmi dôležité je práve vybavenie inžinierskymi sieťami. V záhradnom domčeku budete chcieť variť, prať, sprchovať sa a používať toaletu. Ďalším krokom – nemenej dôležitým – je materiál záhradného domčeku. Na trhu existujú rôzne varianty. Ideálne je však trošku si priplatiť, aby bol materiál ozaj kvalitný. K najkvalitnejším materiálom patrí smrekové a borovicové drevo. Takisto nezabudnite na izoláciu, keďže záhradné domčeky ju štandardne nezahŕňajú. Keď už toto všetko máte vybavené a zariadené, tak prichádza na rad asi tá najlepšia časť – zariadenie. Zariadenie musí byť minimalistické a účelné. Kvôli obmedzenému priestoru by ste mohli hľadať inšpiráciu kľudne aj v garsónkach, kde veľakrát na malej ploche nájdete ozaj všetko potrebné.