Na zabezpečenie optimálnej teploty v obývačke, spálni, kúpeľni či detskej izbe sa používajú termostaty. Termostaty sú technické zariadenia, ktoré dokážu v uzatvorenom priestore udržať stálu a navyše aj požadovanú teplotu podľa požiadavky používateľa. Nezáleží pritom na tom, či chcete teplotu v miestnosti znížiť alebo zvýšiť, pretože kvalitné termostaty dokážu zabezpečiť oboje.
Aká je úloha termostatov?
Hlavnou úlohou termostatov je spomínaná regulácia teploty v každej miestnosti. Termostaty tvoria termostatické hlavice, ktoré sa skladajú z jedného snímača, viditeľnej hlavice a jedného ventilu. Pomocou hlavice konštrukčného prvku sa nastaví požadovaná teplota v izbe.
Druhy termostatických hlavíc
Podľa konštrukcie a funkcie termostatických hlavíc rozlišujeme tri druhy hlavíc a to: manuálne nastaviteľné hlavice, digitálne programovateľné hlavice a elektrické rádiové hlavice. Každý z týchto konštrukcií hlavíc má pritom svoje výhody aj nevýhody. Najčastejšie používane termostaty sú s manuálne nastaviteľnými hlavicami a to vďaka výhodnými obstarávacími nákladom, jednoduchou montážou a vopred nastaviteľnou možnosťou na hydraulické vyváženie. Nevýhodou týchto hlavíc však môže byť to, že regulujú vždy iba jedno vykurovacie telesa a ich funkcia môže byť pri nesprávnom umiestnení obmedzená. Výhody elektrických rádiových termostatických hlavíc spočívajú v inteligentnej regulácii teploty čo vytvára pre používateľa vysoký komfort a efektivitu. Medzi nevýhody naopak patria vyššie obstarávacie náklady a nutnosť výmeny batérie po dvoch až troch rokoch. Hlavnou výhodou digitálne programovateľných hlavíc je výborná digitálna komunikácia, pomocou ktorej sa dajú uložiť požadované teploty, ktoré majú byť v domácnosti v určitý čas. Nevýhodou sú samozrejme vyššie obstarávacie náklady a obmedzená funkcia pri nesprávnom umiestnení. Pri výbere správneho termostatu je vhodné sa poradiť so skutočnými odborníkmi, ktorí vám povedia aký typ termostatu je pre váš dom ale byt najvhodnejší.
Kde sa neodporúčajú umiestniť snímače teploty?
Snímače na meranie teploty vo vašej domácnosti by nemali byť na takom mieste, kde sa nedá správne odmerať teplota. Preto nie je vhodné snímač termostatu umiestniť napríklad za závesom, väčšími kusmi nábytku, vo výklenkoch vykurovacích telies, na mieste kde sa kumuluje studený vzduch alebo pod parapetovými doskami, pretože by údaje o teplote v miestnosti mohli byť nesprávne a skreslené. So správnym umiestnením snímača a výberom termostatu vám pomôžu odborníci zo spoločnosti www.viessmann.sk, ktorí sa venujú podnikaniu s vykurovacími systémami už niekoľko rokov, takže v tejto oblasti majú bohaté skúsenosti.