V posledných rokoch môžeme vidieť snahu o hľadanie alternatívnych zdrojov energie čoraz viac a viac. Nároky a požiadavky sa však zvyšujú a už nestačí, že energia bude lacná. Mala by byť aj ekologická a teda nezaťažovať naše životné prostredie. Jedným z takýchto zdrojov je slnko. Solarne panely sú určené na to, aby prijímali energiu zo slnečného žiarenia a premieňali ju na teplo v domácnosti. Ak sa o zdroje energie zaujímate, určite ste už o nich počuli. Poďte sa spoločne s nami pozrieť na ich výhody.
Zdroj energie, ktorý nezaťaží váš rodinný rozpočet
Energia zo slnka predstavuje skvelý spôsob ohrevu vody v domácnosti a zároveň spôsob zníženia spotreby klasickej energie. Solárne panely si ale nezamieňajte s fotovoltikou, ktorá dokáže využívať slnečné žiarenie na výrobu elektriny. Napriek tomu sa tento spôsob vykurovania radí medzi veľmi efektívne a v súvislosti s ekológiou má mnoho výhod. Slnečné žiarenie je zadarmo. Viete, čo to pre vás znamená? Že v rodinnom rozpočte zostane viac peňazí na iné radosti. Aj keď sú počiatočné náklady na solárne panely o niečo vyššie, veľmi rýchlo sa vám investované peniaze vrátia. Navyše ich používaním neprodukujete žiadne škodliviny, ktoré negatívne ovplyvňujú naše životné prostredie. Mnohí ľudia majú obavu zo zimných mesiacov, no nebojte sa. Solárne panely fungujú i počas zimy. Najčastejšie ich môžeme vidieť umiestnené na strechách domov, no nie je to pravidlo. Záleží od samotného domu a preferencií majiteľa. Umiestniť si ich môžete pokojne aj do záhrady.
Ako solárne panely vlastne fungujú?
Predstavte si hadicu položenú na slnku vo vašej záhrade. Hadica sa pôsobením slnečných lúčov zohrieva a tak sa zohrieva aj voda, ktorá je vo vnútri hadice. Na podobnom princípe fungujú aj solárne panely alebo kolektory. Majú absorbér, ktorý „nasáva“ energiu zo slnka. V ňom sa nachádza takzvaná nosná kvapalina, ktorá dokáže teplo prenášať. Ďalšou časťou tohto systému je čerpadlo, vďaka ktorému sa voda prepraví do zásobníka teplej vody. Je potrebné podotknúť, že solárne panely nedokážu pokryť celú ročnú spotrebu energie, no odhaduje sa, že pokryjú približne 60 až 70%, čo rozhodne nie je málo. Viac sa o pokrokových solárnych paneloch dozviete na webovej stránke https://www.viessmann.sk/.