Dôvody, prečo by sme mali konzumovať zemiaky

O tom, že by sme mali mať vyvážený jedálniček počúvame z každej strany. Pre niekoho je vyvážený jedálniček niečo, na čom si dá každý deň záležať, iní sa zase každý deň pasujú s tým, aby na tanieri mali niečo zdravé. Do akej kategórie však patria zemiaky? Patria do kategórie, ktorá zastáva vyvážený jedálniček? Alebo vášmu telu, naopak, škodia? Akým spôsobom ich môžeme do nášho jedálnička zaradiť tak, aby sme z nich získali maximum a pomohli tak nášmu telu fungovať správne?

Prečo jesť zemiaky?

Zemiaky sa dajú piecť aj variť
Konzumácia zemiakov a zdravie

V prvom rade je dôležité spomenúť to, že v súčasnosti nájdeme na trhu dva druhy zemiakov. Do prvej patria zemiaky konzumné, s ktorými sa stretávame už od začiatku nášho života. Do druhej kategórie patria zemiaky, ktoré sa inak nazývajú aj batáty a sú charakteristické tým, že sú sladké. Ich fenomén sa rozrástol pred niekoľkými rokmi a stali sa obľúbenou náhradou v prípade, ak sa snažíte jesť zdravo a udržiavať sa vo forme. Ich veľkou výhodou je aj to, že znižujú krvný tlak a cholesterol. AK patríte medzi tých, ktorí so spomínaným dennodenne bojujú, práve tento fakt je dôvodom, prečo by ste ich mali do vášho jedálnička zaradiť. Ak tiež patríte medzi tých, ktorí sa potýkajú s problémom so zrakom, aj v tomto prípade budú pre vás zemiaky tým správnym riešením. Obsahujú betakarotén, ktorý sa v našom tele premieňa na vitamín A. Okrem toho, betakarotén bojuje aj voči vzniku buniek, ktoré môžu vyvolať vznik rakoviny. Ďalšou dôležitou vecou je aj to, že pozitívne ovplyvňujú našu imunitu. O tom, že rozličné škodlivé látky na nás číhajú na každom kroku asi netreba hovoriť. Je však dôležité dbať na prevenciu. Tou môže byť aj konzumácia zemiakov, preto sa ich určite nebojte zaradiť na váš tanier. Ďalšou nespornou výhodou zemiakov je aj to, že vás dostatočne zasýtia. Po ich konzumácii sa nebudete musieť obávať toho, že vás z ničoho nič prepadne vlčí hlad.

Pozitívne účinky zemiakov na náš organizmus

Ak sa už rozhodnete do vášho jedálnička zakombinovať akýkoľvek druh zemiakov, myslite na to, že oba druhy budú mať pre vaše zdravie prínos. Ich konzumácie sa rozhodne nemusíte obávať! Môžete si ich dopriať viac krát do týždňa. O zemiakoch nájdete zaujímavé informácie na stránke http://www.osivo.sk.